پشم سنگ

پشم سنگ که در زبان انگلیسی rock wool  نامیده میشود،جزو خانواده عایق های حرارتی متشکل از الیاف معدنی است به همین دلیل گاهی به آن mineral wool هم اتلاق می شود. ماده اولیه اصلی برای تولید این عایق،سنگ بازالت، از گروه سنگ های آذرین است که بازمانده فعالیت های آتشفشانی است.

تکنولوژی تولید پشم سنگ دارای روشی پیشرفته با اصولی ساده است.ابتدا سنگ بازالت در دمای ۱۴۵۰ درجه سانتیگراد ذوب می شود و به صورت سیلیکات مذاب در می آید.سپس مذاب به دست آمده با روش های خاصی به الیاف بسیار ظریف به قطر ۶ تا ۸ میکرون تبدیل می شود. مجموعه این الیاف میکروسکوپی عایق پشم سنگ را تشکیل می دهند.

مشخصات عایق پشم سنگ :

 •  قابلیت رسانایی حرارتی

  قابلیت رسانایی حرارتی یکی از مهمترین ویژگی های حرارتی است.

  از نظر ترمودینامیکی،انرژی حرارتی همواره تمایل دارد از طریق یک،دو یا سه پدیده همرفت، هدایت و تابش از منبع گرم به سرد جریان یابد.این جریان تا وقتی ادامه دارد تا دو منبع به یک دمای واحد،که آن را دمای تعادلی مینامند برسند.عمل عایق حرارتی پشم سنگ بدین گونه است که از انتقال انرژی حرارتی از هر سه طریق فوق جلوگیری می کند و در نهایت جریان انرژی قطع می شود و یا به حداقل می رسدو

  این خصوصیت مبنای صرفه جویی در مصرف انرژی به وسیله عایق کاری است. در ساختمان های مسکونی از عایق به منظور کاهش مصرف انرژی استفاده می شود. به عنوان مثال عملکرد (مقاومت حرارتی) لایه ای از عایق پشم سنگ به ضخامت ۵ سانتی متر همانند عملکرد دیوار آجری به ضخامت یک متر است و همان کار دیوار های قطور ساختمان های قدیمی را انجام می دهد که سبب می شد این ساختمان ها در زمستان گرم و در تابستان خنک باشند. به طور کلی کار عایق حرارتی این است که محیط گرم را گرم و محیط سرد را سرد نگه دارد. هرچه قابلیت رسانایی حرارتی کمتر باشد،کیفیت عایق بهتر است.

  ضریب رسانایی حرارتی پشم سنگ کمتر از چهل هزارم وات بر متر درجه کلوین می باشد(K>0.04W/m K) که آن را در زمره عایق های بسیار مطلوب قرار میدهد.

 •  محدوده دمای کارکرد

  ایستایی موثر محصولات پشم سنگ در برابر دما در محدوده ۲۵۰- تا ۸۰۰+ درجه سانتی گراد است.الیاف پشم سنگ در مقابل شعله مستقیم آتش تا ۴ ساعت مقاومت می کنند.نقطه ذوب این الیاف بیش از ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد است و توانایی کار مداوم در دامنه دمایی ۱۵۰- تا ۷۰۰+ درجه سانتی گراد را دارند.

  محدوده دمای کارکرد محصولاتی که نوعی روکش دارند(غیر از گروه WM) بستگی به محدوده دمای کارکرد روکش آنها دارد. عامل پیوندی که در اکثر محصولات پشم سنگ استفاده می شود،در حرارت حدود ۲۲۰+ درجه سانتی گراد تجزیه می شود ولی هیچگونه تاثیر منفی در خاصیت ترمودینامیکی عایق نخواهد داشت.

  نیروگاه ها،پالایشگاه های نفت و گاز،مجتمع های پتروشیمی، صنایع سیمان و صنایع سنگین بدون عایق کاری دقیق و اصولی تجهیزات و محیط کار خود قادر به فعالیت نمی باشند و عایق پشم سنگ به دلیل دارا بودن محدوده دمای بالا به عنوان عایقی منحصر به فرد در صنایع فوق مطرح است.

 • آنالیز شیمیایی

        الیاف پشم سنگ غیر آلی هستند. به منظور تامین اکسید کلسیم مورد نیاز در آنالیز الیاف، اکسید کلسیم به صورت سنگ آهک به کوره شارژ می شود. آنالیز  کلی الیاف پشم سنگ به شرح زیر است.

نام فرمول درصد
اکسید سیلیسم SiO2 46%
اکسید آلومینیم Al2O3 14%
اکسید تیتانیم TiO2 1.5%
اکسید آهن Fe2O3+FeO 7.5-8%
اکسید کلسیم CaO 18%
اکسید منیزیم MgO 10%
 •  دفع آب

  گرچه پشم سنگ آب را دفع می کند و جاذب رطوبت نیست،لیکن اگر از آن برای عایق کاری لوله ها یا تاسیساتی که در فضای باز قرار دارند استفاده شده باشد، باید با یک پوشش ضد رطوبت محافظت شود.

دانلود کاتالوگ

انواع پشم سنگ

اخبـــار :